Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Általános fejlődési tendenciák és sajátosságok

A különböző kategorizálási módszerek rávilágítanak a közösségi és uniós politikák kialakulásának folyamatára is. Az Európai Közösség (a továbbiakban: EK) megalakulásakor más prioritások voltak, mint a fokozatosan 28 tagúvá bővült Európai Unióban. Az eredeti politikai és gazdasági feltételrendszer mára gyökeresen megváltozott. Az EK létrehozásának kontextusa; a szén- és acélipar, valamint az atomenergia közös keretben való fejlesztése, a vámunió, a mezőgazdasági szektor kiemelt jelentősége az 1950-es években politikai és gazdasági szempontból egyaránt indokolt és stratégiailag megalapozott volt. Azóta fokozatos – bár nem egyenletes – változásoknak lehettünk tanúi. A prioritások átalakulásának mértékét jól érzékelteti az eredeti célkitűzések és a 2010-ben elfogadott „Európa 2020 Stratégia” összehasonlítása. Az uniós politikák egyfelől követik, másfelől bizonyos fokig maguk is formálhatják saját közegüket, a gazdasági és társadalmi viszonyokat. A kezdeti időszak problémái részben azóta rendeződtek, részben irrelevánssá vagy legalábbis jóval kisebb súlyúvá váltak, és új feladatoknak adták át helyüket. Az Európa 2020 Stratégia ezért az informatikai robbanásból, a pénzügyi és gazdasági válság kezeléséből és az ezzel járó szociális kihívásokból adódó kihívásokra összpontosít. Intelligens, fenntartható, inkluzív növekedést, konkrét, számszerűsített célkitűzéseket akar elérni 2020-ig:

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave