Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A teljes liberalizáció és a szolgáltatás alapú verseny kiterjesztése: 19981460

Amint azt több szerző már előrevetítette, a fokozatos liberalizáció csak kevés eredményt hozott. Ugyan 1998-ra megvalósult a „teljes távközlési liberalizáció”, de a rendszer a nemzeti jogba átültetendő részletszabályokon alapult. Így jelentős késedelmet szenvedett, másrészt a részletszabályok tagállamonként jelentősen eltértek, harmadrészt voltak olyan szabályok, amelyeket számos tagállam egyszerűen nem vett át, kikényszerítése pedig kötelezettségszegési (infringement) eljárásokkal is nehézkes volt. E jogalkotási folyamatnak, amely jelentős részében 1998. január 1-jétől lépett hatályba,1461 célja a teljes liberalizáció alapfeltételeinek rögzítése volt. A „1998-as csomagként” ismert szabályrendszer legfontosabb elemei: a versenyjogi oldalon a továbbfejlesztett „Szolgáltatási Irányelv”, vagyis az ún. „Teljes Verseny Irányelv”,1462 a módosított ONP-Keretirányelv, a Bérelt Vonali Irányelv, a Második Telefon Irányelv,1463 az Összekapcsolási Irányelv,1464 az Engedélyezési Irányelv1465 és az Adatvédelmi Irányelv.1466

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave