Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Ex ante versenyjogi szabályozás

A verseny „természetes” folyamatainak torzulása esetén, a probléma kialakulása után, tehát ex post, szükség lehet a versenyellenes magatartások szankcionálására versenyjogi vagy más hatósági eszközökkel. A bevezetőben említettük, hogy az elektronikus hírközlési piac szabályozott piac, ahol ezt megelőzően monopol jellegű (egy vagy két vállalat kizárólagos szolgáltatási joggal) struktúrák voltak jellemzők. E piacon a szabályozásnak tehát eleve torz versenyfeltételekből kell kiindulnia, ami szükségessé teszi, hogy a tényleges sérelem kialakulásától függetlenül, azt megelőzően vagyis ex ante létezzen piacszabályozás, tulajdonképpen a versenyjogi sérelem kialakulásának megelőzésére, illetve a verseny kialakulásának elősegítésére. Ennek megfelelően alakult ki a távközlés-szabályozásban egy speciális ex ante szabályozás az ún. aszimmetrikus szabályozás. Ez azt jelenti, hogy egyes, elsősorban korábban monopolhelyzetben lévő szolgáltatók részére, vagy egyéb okból „erőfölényes pozícióban lévő szolgáltatók részére, több kötelezettséget írnak elő, mint más, új szolgáltatók részére. Az európai távközlési jog e szolgáltatókat (akik az előzőekből következően, nem feltétlenül a korábbi monopolszolgáltatók) a korábban már említett jelentős piaci erővel rendelkező szolgáltatóknak nevezi. E szabályozás kulcsa az, hogy milyen szempontok szerint határozzák meg (azonosítják) a JPE-szolgáltatókat és milyen módon írnak elő részükre plusz kötelezettségeket.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave