Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Európai uniós kezdeményezések

A kulturális programok keretében nyújtott finanszírozáson túl az Unió olyan művészeti és kulturális kezdeményezéseket támogat, amelyek hozzájárulnak a 167. cikkben foglalt célkitűzések megvalósításához. Ezek egyik legismertebbje az Európai Kulturális Fővárosok (European Capitals of Culture), amelynek keretében 1985 óta évente kiválasztanak egy vagy több várost e cím viselésére. Fő célja az európai kultúra gazdagságának és sokoldalúságának bemutatása, továbbá a polgárok ösztönzése arra, hogy jobban megismerjék egymás országait, kultúráját. Az adott város az Unió támogatásával saját kultúráját bemutató koncerteket, kiállításokat és konferenciákat szervez, melyekre Európa különböző országaiból hív meg művészeket. A program a kulturális mellett környezetvédelmi és társadalmi vonatkozásokkal is foglalkozik. A városok kijelölése 2004-ig kormányközi megállapodásban, 2005-től kezdve azonban uniós hatáskörben történt. Az EU 2004-es bővítése után hatályba lépett új határozat1544 gondoskodott arról, hogy az új tagállamok városai is részt vehessenek a programban. Főszabály szerint 2019-ig minden évben két város viseli az Európai Kulturális Főváros címet: egy régi és egy új tagállambeli: Így például 2010-ben Essen (DE) és Pécs (HU), 2013-ban Marseille (FR) és Kosice (SK) viselhette, 2018-ban pedig Valletta (Malta) és Leeuwarden (NL). Eddig összesen 50 város nyerte el ezt a címet. A Tanács 445/2014/EU 1 döntése1545 értelmében 2020 és 2033 között új szabályozás lép hatályba, amely szerint a városok kiválasztását és a projektek ellenőrzését 10 szakértőből álló európai panel végzi majd. Az EP, a Tanács és az Európai Bizottság 3–3, a Régiók Bizottsága 1 tagot jelöl, az első ülés 2015 elején lesz.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave