Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Az audiovizuális ágazat uniós támogatása

Az audiovizuális politika másik központi pillére az audiovizuális médiaszabályozás mellett az audiovizuális ágazat számára biztosított közvetlen támogatási program. Az 1991 óta folyamatosan működtetett MEDIA program fő célja, hogy ösztönző erejével segítsen áthidalni az európai audiovizuális térség nemzeti határok mentén való megosztottságából eredő hátrányokat, hozzájárulni az uniós audiovizuális térség kihasználásához és az európai audiovizuális ágazat korszerűsítéséhez. A főszabály szerint egyenként öt évre szóló programok az elmúlt évtizedekben számtalan állami és magánjellegű kezdeményezést támogattak a szakirányú képzésektől kezdődően a filmszínházi bemutatásokig. A program alapvonása a komplementaritás: az Európai Unió által biztosított anyagi keret a meglévő nemzeti ösztönző mechanizmusokat egészíti ki, illetve a nemzeti szinten kevésbé támogatott tevékenységeket helyezi előtérbe. Tekintettel arra, hogy a tagállamok szinte kizárólag az audiovizuális művek előállítására nyújtanak támogatást (becslések szerint a nemzeti támogatások kb. 80%-a jut erre a fázisra),1640 a MEDIA program kezdettől fogva elsősorban a gyártást előkészítő (képzés, fejlesztés) és az azt követő (terjesztés, népszerűsítés) szakaszokra koncentrál. A program végrehajtását 2005-től az Európai Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Ügynökség1641 irányítja, végrehajtásában a tagállami irodák is szerepet vállalnak. Történetében a legnagyobb változást a Kreatív Európa program, az audiovizuális és a kulturális területeket egyaránt magába foglaló, átfogó támogatási program létrehozása jelentette 2013-ban.1642 A MEDIA program ennek következtében 2014-től kezdődően a Kreatív Európa program egyik alprogramjaként működik tovább.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave