Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A várható szabályozás

A szabályozás stratégiai továbbfejlesztésének első fő tényezője az egységes digitális piac célkitűzése. Említettük, hogy az uniós állam- és kormányfők 2012-ben a jól működő egységes digitális piac megvalósítását 2015-re tűzték ki célul. Az egységes digitális piac, mint a 2010-ben elfogadott Európai Digitális Menetrend első pillére számos, az audiovizuális ágazatot közvetlenül érintő célkitűzést tartalmazott, mindenekelőtt a szellemi tulajdonjogok területén. Ezek közül egyes kezdeményezések már megvalósultak, így különösen 2014-ben a zeneművek vonatkozásában sor került a több tagállam területére kiterjedő hatályú engedélyezésről szóló irányelv elfogadására. A szellemi tulajdonjogi harmonizáció azonban távolról sem tekinthető befejezettnek. Az elmúlt években több munkaanyag, konzultáció vizsgálta a továbblépés lehetőségét ezen a területen. A legutóbbi, az uniós szerzői jogi szabályok felülvizsgálatáról szóló, 2013-ban kezdeményezett átfogó nyilvános konzultáció, amelyre közel 10 ezer válasz érkezett, többek között a tartalmakhoz való hozzáférés nehézségeivel, a szerzői jogi korlátozások és kivételek rendszerével, a jogérvényesítés hatékonyságának növelésével, és az uniós szerzői jogi piac széttöredezettségével kapcsolatos kérdéseket vetett fel. Régóta nyilvánvaló, hogy az uniós audiovizuális ágazat versenyképességének fokozásához valamennyi területen előrelépésre lenne szükség. Tekintettel azonban a nemzeti szerzői jogok különbözőségére és arra, hogy ez a terület hagyományosan elsődlegesen tagállami hatáskörbe tartozik, kérdés, hogy a 2014-ben megalakult Juncker-Bizottság mandátuma alatt mennyiben tudja majd előmozdítani az uniós keretek fejlődését e téren. Annyi bizonyos, hogy az egységes digitális piac célkitűzése az új Bizottság alatt is meghatározó marad. A Bizottság új elnöke, Jean-Claude Juncker által 2014 júliusában kiadott, politikai irányvonalakról szóló dokumentum1705 az egységes digitális piac megvalósítását a soron következő Bizottság tíz legfontosabb prioritásainak egyikeként határozza meg, és ezen belül külön utal a szerzői jogi szabályok modernizációjára „a digitális forradalom és a megváltozott fogyasztói szokások fényében”.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave