Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Jogalkotók és egyéb szereplők

A tagállamok szakképzési rendszereinek EU szintű jogszabályi koherenciája érdekében a Bizottság tesz talán a legtöbbet. A kronológiai áttekintés során már említett Szakképzési Tanácsadó Bizottság (lásd 2004/223/EC of 26 February 2004; OJ L 68, 6.3.2004) háromoldalú összetétele (tagállamonként: kormány, szakszervezet, munkaadók 1-1 képviselője/szakértője) a Bizottságnak biztosít a szakképzési vonatkozásokban véleményeket. Segítségével fogalmazzák a szakképzési témában a közösségi kommunikációt és más stratégiai dokumentumokat, vagy például annak idején a CEDEFOP létrehozását, illetve a Közösség szakképzési akcióprogramjainak előkészítését, értékelését és optimalizálását. A Szakképzési Tanácsadó Bizottság delegáltjai három évre kapnak (megújítható) mandátumot, a Bizottságon belül üléseznek (ott titkársági szolgáltatásokat kapnak) és három érdekközösségi csoportot alkotnak. Elnökük a szakképzésért felelős biztos („EU kormánytag”). Évente legalább kétszer üléseznek, és megalapozott, indokolt véleményeket – egyszerű többségi szavazattal támogatva – adnak át a Bizottságnak. Üléseiken megfigyelőként vehet részt a CEDEFOP igazgatója, az ETF igazgatója (vagy képviselőik), valamint különböző érdek-képviseleti csoportok képviselői – az EEA tagországaiból. Természetesen az európai léptékű hálózatokká szerveződött civil szereplők – NGO-k – igyekeznek lobbizni; például a tanári szövetségek.1767 De hallatják véleményüket a kamarák, a szakszervezetek,1768 a tagállamok szakképzésfejlesztő intézetei is. A szakképzésen belül az egészségügyi ágazat a legaktívabb: a szakképzettségek kölcsönös elismerése terén itt leljük a legkorábbi eredményeket. A ’90-es évek elején államonként létrehozott Leonardo Irodák szakértői is befolyásolják a szakképzés terén hozható ajánlásokat, a fehér-zöld-kék könyvek tartalmát, az Observatory-, illetve országjelentéseket.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave