Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


9. Ismétlő kérdések

  1. Mit értünk „szakképzés” alatt? Sorolja fel a szakképzés részeit, szintjeit, életkor szerinti tagolását is!
  2. Mit kell az Uniónak tennie a szakképzés területén?
  3. Soroljon fel legalább öt szakképzés politikai általános alapelvet az 1963-ban hozott, ma is hatályos 266/EGK tanácsi határozat alapján!
  4. Melyek a szakképzés területén a szakmai tanácsadó és felvilágosító szervek? Melyik EGK ajánlás szorgalmazta ezek fejlesztését?
  5. Melyik tanácsi határozat alapján hozták létre a Szakképzési Tanácsadó Bizottságot; sorolja fel delegálóit a mai összetétel szerint!
  6. Mi a CEDEFOP, mikor és milyen céllal alapították, ma hol működik?
  7. Mikor, milyen céllal hozták létre az LdV programot; kik és mire pályázhattak ennek keretében támogatásért?
  8. Mi az Erasmus+ és mely éveket ölel át? Miért volt szükség a létrehozására és mely szakpolitikai célokhoz kapcsolódik? Milyen témákban kínál támogatást a szakképzési területen?
  9. Mi az ún. Europass Training és mit tartalmaz?
  10. Melyek a 2001-ben elfogadott „konkrét célkitűzések”?
  11. Melyek az „Oktatás és képzés 2010” EU-szintű indikátorai?
  12. Ismertesse a 2002-ben megjelent fejlettebb szakképzési együttműködést leíró megoldásban szereplő négy prioritást!
  13. Ismertesse a Koppenhágai Nyilatkozatot!
  14. Sorolja fel az Európai Ifjúsági Egyezmény fókuszterületeit!
  15. Sorolja fel a „Fiatalok lendületben” program alprogramjait!
  16. Sorolja fel az Egész Életen át tartó Tanulás Cselekvési Programja alprogramjait és azok fókuszterületeit!
  17. Ismertesse az EKKR létrehozásának okát, célját, és az EKKR szintjeit!
  18. Foglalja össze az EKKR nyolc referenciaszintjét leíró rendszert! Ismertesse az EKKR referenciaszintjeinek fő jellemzéseit!
  19. Ismertesse az ECVET lényegét, létrehozásának célját, az ECVET-pont leírását – mik a tanulási egységek, hogyan rendelik azokhoz a szakképesítés kreditpontjait.
  20. Miből állt a koppenhágai folyamat első nyolc éve; mely célokat tűzték ki 2010-re, mely eszközöket fejlesztették ki?
  21. Ismertesse a következtetések a szakoktatás és szakképzés területén való fokozott európai együttműködés 2011–2020-as időszakra vonatkozó prioritásairól szóló anyagban megjelent két prioritást és vázolja a négy fejezetben kifejtett elképzelést!
  22. Ismertesse az „Oktatás és képzés 2020” négy stratégiai célját és indikátorait!
  23. Ismertesse az MKKR kialakulását, fejlesztési jogszabályi előírásait és eredményeit!

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave