Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


Energiahatékonyság, kapcsolt energiatermelés

Ugyancsak az energiapolitika részét képezi az energiahatékonyságra vonatkozó közösségi szabályozás, amely szabályok 2012 óta az ún. kapcsolt energiatermeléssel, vagyis a hő- és villamos energia egyidejű termelésének támogatásával együtt kerülnek szabályozásra.1795 Az irányelv legtöbb rendelkezését a tagállamok 2014. június 5-ig voltak kötelesek átültetni. Az irányelv alapján a tagállamok kötelesek meghatározni 2020-as dátummal az indikatív jellegű energihatékonysági célkitűzéseiket és évente nemzeti energiahatékonysági tervet kötelesek előterjeszteni, az energiahatékonysági szempontokat az épületek létrehozása és felújítása során is megfelelő módon érvényesíteni kötelesek, különösen a kormányzati épületekkel összefüggésben. Ezenkívül kötelesek bátorítani a vállalkozásokat, hogy négy évente energiahatékonysági auditokat végeztessenek. Felismerve, hogy a hatékony energiafelhasználás alapja a fogyasztással kapcsolatos információ, ezért az irányelv kötelezettséget tartalmaz arra az esetre, ha a tagállam a hatékony fogyasztást támogató intelligens hálózati eszközök bevezetését határozza el, illetve a számlázással kapcsolatban tartalmaz rendelkezéseket.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave