Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A Tanács

A Miniszterek Tanácsának különböző formációi eltérő súlyúak, megközelítési módjuk változó. Az Általános Ügyek Tanácsa (a továbbiakban: ÁÜT) egyfelől az EU külkapcsolatainak a Lisszaboni Szerződés miatti átalakulása (az új Európai Külügyi Szolgálat létrejötte), másfelől az egyre újabb politikák és kompetenciák megjelenése miatt egyre kevésbé tudja megfelelően ellátni koordináló szerepét. Az ágazati tanácsülések (közlekedés, mezőgazdaság stb.) gyakran specifikus munkamódszereket használva az adott ágazat ügyeinek vitelére összpontosítanak, és egészen a közelmúltig egyre kevésbé voltak képesek más ágazatok érdekeit is figyelembe vevő, az uniós mechanizmus egészére érvényes koherens megoldások elfogadására. Az Európa 2020 stratégia azonban pozitív változásokat, nagyobb összhangot generált. A pénzügyi és gazdasági válság kezelésére kidolgozott új eszközrendszer, a megerősített gazdasági kormányzás az utóbbi években egyértelműen kiemelt jelentőségű formációvá tette a Gazdasági és Pénzügyi (ECOFIN) Tanácsot. Az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanácsot nem kis részben éppen a koordinációs problémák kezelésére, illetve átfogó stratégiai céllal hívták életre az 1970-es évek közepén. Átmenetileg ez viszonylag hatékony megoldásnak bizonyult, de az 1990-es évek második felétől az LSZ életbe lépéséig ismét, ráadásul felerősödött formában kellett ezekkel szembesülnünk. Az utóbbi években azonban az LSZ által létrehozott új funkció, az Európai Tanács Elnöke, valamint az LSZ egyéb strukturális változtatásai egyértelműen a koordinációs szerep erősödését mutatja. Ezzel párhuzamosan a lényeges kérdésekben a döntési szint egyre feljebb csúszik, és az EiT bizonyos tekintetben egy kvázi európai kormány jegyeit mutatja. A Tanács Főtitkárságának megnövekedett szerepe is segíti a problémák egy részének megoldását, bár egyben más gondokat vet fel. A TF ugyanis informálisan helyenként a Bizottság ellensúlyát képezve megkérdőjelezi a hagyományos kompetenciákat, és az Unió kormányközi jellegének aránytalan megerősödéséhez vezethet. A Tanácsnak az EU-politikákhoz kapcsolódó funkcióit összegezve azt láthatjuk, hogy ezek irányának meghatározásában, végrehajtásukban és ellenőrzésükben egyaránt erős pozícióban van, és a minősített többségi szavazással történő döntéshozatal általánossá tétele a korábbinál rugalmasabbá és hatékonyabbá tette.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave