Kende Tamás (szerk.)

Bevezetés az Európai Unió politikáiba


A tagállami kormányok

A Tanács tagjait „delegáló” nemzeti kormányok szerepe meghatározó jellegű az uniós politikák életre hívásában és alakításában. Tagállamonként és időszakonként változó azonban ennek gyakorlati megvalósítása. Az „euro-pesszimista” korszakokban a tagállami magatartás inkább a felelősség áthárítása, az integrációs folyamat visszaszorítása felé hajlik, míg felfutó periódusokban nagyobb esélye van akár komolyabb áldozatokat is követelő új politikák elfogadásának, sőt kezdeményezésének. Tagállamok vagy országcsoportok időről időre kísérletet tesznek egy-egy, a nemzeti kontextusukban kiemelkedően fontos szabályozási tárgykör vagy politika európai szintre emelésére vagy már meglévő kezdeményezések előtérbe helyezésére. Így a skandináv államok hagyományosan élharcosai az uniós környezetvédelmi politika kiteljesítésének, Nagy-Britannia a piac liberalizációjának, és így tovább. Az elnökségi periódusok jó alkalmat adnak az ezt a funkciót ellátó ország preferenciáinak közös prioritássá tételére, bár gyakran csupán átmeneti jelleggel. Finnország 1999-es kezdeményezését az Unió „északi dimenziójának” erősítésére 2000-ben Svédország, 2002-ben pedig bizonyos fokig Dánia is folytatta, de ez sem a közbenső időszakokban, sem utána nem került előtérbe. Érdemes figyelemmel kísérni a 2011-es magyar elnökség olyan fontos kezdeményezései – mint a Duna Stratégia vagy az Európai Roma Keretstratégia – sorsát ezért a következő években. Egy-egy politika létrejöttével vagy kezelésével kapcsolatban a tagállami kormányok preferenciáinak elsődleges meghatározója mindig a hazai gazdasági-társadalmi és politikai háttér, sőt gyakran – főként a választások előtti időszakban – az adott kormánypárt érdeke. Az is előfordul, hogy ilyen partikuláris érdekek által diktált megoldásokat európai köntösbe öltöztetve próbálnak a hazai választókkal elfogadtatni. A tagállamok diverzifikált viszonyainak és a Bizottság „egyensúlyozó” magatartásának köszönhetően azonban végül rendszerint a részérdekeken felülemelkedő közös rendezést nyernek a problémák.

Bevezetés az Európai Unió politikáiba

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 615 2

2015. május elseje Magyarország uniós csatlakozásának tizenegyedik évfordulója. Ez alatt a tizenegy év alatt Magyarország egy gazdaságilag felívelő időszakot és egy súlyos gazdasági válságot is végigélt az Unió tagjaként, sőt hat hó­napig az Unió soros elnökségét is ellátta. Eközben az Unió maga sok más mellett a globális gazdasági leszakadás, a belső strukturális egyensúlytalanság és az euroövezet válságai, az Európában is megjelenő terrorfenyegetés, a bevándorlás kihívásai és az ukrajnai konfliktus ellen küzd.

Az Európai Unió folyamatosan változik, de politikáinak alapvető, általános célja állandó; a közös szabályozást igénylő területek, illetve bizonyos támogatandó társadalmi rétegek érdek- és életviszonyainak európai szintű rendezése. Köte­tünk átfogó képet ad a fontosabb politikákról, rávilágítva keletkezési körülményeikre, perspektíváikra és alapvető jellegzetességeikre egyaránt. Sokszínű szer­zőgárda, neves egyetemi oktatók, ügyvédek és diplomaták biztosítják, hogy a szilárd elméleti háttér és a konkrét gyakorlati tapasztalatok mellett a könyv bepillantást nyújtson az uniós politikák működésének „kulisszatitkaiba” is.

A kötet az uniós intézmény- és jogrendszer működésének ismeretét feltételezve a politikák elemzését állítja a középpontba. Nagyobb hangsúlyt helyezünk a koncepciókra a jogszabályoknál, mert a politikák időt állóbbak a végrehajtásukra irányuló jogszabályoknál. A fejezeteket egységes megközelítés és felépítés jellemzi és a történeti bevezetés után, áttekintve a szabályozási koncepciókat, a jogszabályokat és a jogszabálytervezeteket, az új fejleményeket is bemutatja.

A könyv elsősorban az európai integrációs ügyekkel foglalkozó jogászok, közgazdászok, politológusok, joghallgatók és újságírók érdeklődésére tarthat számot. Ezzel egy időben azonban haszonnal forgathatják majd az üzleti szféra szereplői, illetve újdonság értékű lehet az Unió iránt fogékony szélesebb közönség számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kende-bevezetes-az-europai-unio-politikaiba//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave