Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.)

Emberi erőforrás gazdálkodás


Az elektronikus emberi erőforrás menedzsment története, funkciói

Stan Davis (2004) a „humán funkció” átalakulása kapcsán nem zárja ki, hogy az EE-osztályok és az EE-munka a ma használt értelemben megszűnik létezni, mert annak életciklusa véleménye szerint lejárt. Davis a munkaügyi kapcsolatok osztályát (1. fázis), majd a személyzeti osztályt (2. fázis) és végül az EEM-igazgatóságokat (3. fázis) egy fejlődési lánc elemeiként szemléli. Az első „láncszem” a munkaszervezeteken belül a munkaügyi kapcsolatok osztálya volt, mely az ipari társadalomhoz kapcsolódó megváltozott munkatartalmak (pl.: munkakörök kialakulása) kezelésére jött létre a XX. század elején. Ezeknek a szervezeti egységeknek a célja a munkaviszony feltételrendszerének megszilárdítása volt. A munkaügyi kapcsolatok osztály vezetőinek legfontosabb feladata a munkavállalókat képviselő szakszervezetekkel való megegyezés volt a bérekről, a munkaidőről, a nyugdíjakról valamint a feleket érintő jogokról és kötelezettségekről. A második „láncszem” az 50-es évek végétől a 60-as évek elejétől a személyzeti osztály. Ekkor a fókusz kiszélesedett, az emberi kapcsolatok, a képzés és munkaerő fejlesztése került az EE-munka „célkeresztjébe”. Ezt követte a harmadik „láncszem”, a humán erőforrás igazgatóság, mely a „kékgalléros” témák után a „fehérgalléros” problémák kezelésére koncentrált, mivel a pénztőke helyett a tehetség vált hiánycikké. Az alkalmazottakkal foglalkozó menedzser (HR/ER igazgató) helyet kapott a felső vezetésben. Közben egyre több cég ismerte fel, hogy a „fehérgallérosokkal” való együttműködés magas színvonalához szükség van egyéni és csoportos teljesítmény értékelésére, karriertervezésre, a munkakörök gazdagítására, EE-szolgáltatások kialakítására és fejlesztésére. Ez a munka Davis szerint lényegében befejeződött. Szerinte a „harmadik láncszem végéhez” értünk, de a következő „szemet” még nem látjuk tisztán, nevét sem tudjuk. Azt azonban érzékelhetjük, hogy a munka világa átalakul: az internet modernizálja az EE-munkát, és a tömegesen megjelenő „tudásmunkások” menedzselése új kihívások elé állítja az EE-t.

Emberi erőforrás gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 617 6

A könyv szerzői - több felsőoktatási intézmény (Eger, Gödöllő, Miskolc, Szeged és Pécs) HR iránt elkötelezett oktatói és kutatói - egy egységes, az emberi erőforrás gazdálkodással kapcsolatos felfogás bemutatását tűzték ki célul.

A kiadvány a nemzetközi és hazai sztenderdeknek megfelelő témaköröket mutatja be, de elsődleges célja, hogy az elmúlt években megjelenő új módszereket, fogalmakat, eszközöket és gyakorlatokat ismertesse. Egyes fejezetei önmagukban is értelmezhetőek, így a könyv alkalmas különböző oktatási intézmények különböző tantárgyainak oktatására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/matiscsakne-emberi-eroforras-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave