Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.)

Emberi erőforrás gazdálkodás


A foglalkozás, a FEOR és a munkakör kapcsolata

A munkakör vállalati kategória, a vállalat maga határozza meg nevét, tartalmát. Sokszor előfordul, hogy az egyes vállalatok hasonló tartalmú munkaköröket másként neveznek. Az állami szerepvállalással megnőtt az adatigény és ezzel együtt megnőtt az igény arra, hogy egymással azonosíthatóak legyenek a hasonló munkakörök. A személyügyi tevékenységek kapcsolódása az állami szervezetekhez (társadalombiztosítás, adó, statisztika, egészségügy) szükségessé tette egységes nómenklatúra bevezetését, ez ma hazánkban az ún. FEOR. A Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere (a továbbiakban: FEOR) a foglalkozásokat a tevékenységek szakmai jellegének megfelelően tartalmazza, az adott foglalkozás gyakorlásához szükséges szakképzettség, szakértelem figyelembevételével kialakított csoportosításban. A korszerűsített foglalkozási osztályozás egyrészt tartalmazza a foglalkozás megnevezését, másrészt ez egy négyszámjegyes, decimális rendszer. A négyszámjegyes decimális rendszeren belül az első számjegy a foglalkozási főcsoportot, a második a foglalkozási csoportot, a harmadik a foglalkozási alcsoportot, a negyedik pedig magát a foglalkozást jelenti. 2011. január elsejével lépett életbe a FEOR-08, amely az 1993-as rendszert váltotta fel, ez az előzőekhez hasonlóan nemzetközi elvárásoknak eleget tesz, a rendszer nyitott, új foglalkozások is bekerülhetnek. Ez a ma használatos rendszer figyelembe veszi az ILO által kidolgozott és működtetett nemzetközi rendszert, az International Standard Classification of Occupations (ISCO)-t. A FEOR-08 ma már nem csak egy lista, hanem a foglalkozások tartalmi leírását is magában foglalja, illetve az adott foglalkozások rövid tartalmi meghatározásait, közli a legfontosabb feladatokat, felsorolja a jellemző munkaköröket, tájékoztat néhány kapcsolódó, de máshová sorolt foglalkozásról.

Emberi erőforrás gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 617 6

A könyv szerzői - több felsőoktatási intézmény (Eger, Gödöllő, Miskolc, Szeged és Pécs) HR iránt elkötelezett oktatói és kutatói - egy egységes, az emberi erőforrás gazdálkodással kapcsolatos felfogás bemutatását tűzték ki célul.

A kiadvány a nemzetközi és hazai sztenderdeknek megfelelő témaköröket mutatja be, de elsődleges célja, hogy az elmúlt években megjelenő új módszereket, fogalmakat, eszközöket és gyakorlatokat ismertesse. Egyes fejezetei önmagukban is értelmezhetőek, így a könyv alkalmas különböző oktatási intézmények különböző tantárgyainak oktatására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/matiscsakne-emberi-eroforras-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave