Matiscsákné Lizák Marianna (szerk.)

Emberi erőforrás gazdálkodás


Próbamunka, próba munkanap

A kiválasztási folyamatnak része kell, hogy legyen minden olyan technika és eszköz, amely segíti annak megállapítását, hogy a kiválasztott jelölttel érdemes-e a munkaadónak foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létrehoznia. Több cég a kiválasztás során próbamunkát követel meg. Ez természetesen mindkét fél számára lehet előnyös, hiszen a leendő munkatárs a gyakorlatban megtapasztalja, hogy azt a munkakört, abban a környezetben, annál a munkáltatónál szívesen ellátná-e hosszú távon. Hiszen lehet, hogy olyan munkakörülmények, vagy munkatársak közé kerül, ahol nem érzi jól magát, bár a munkakör megfelelő számára. A munkaadó pedig felméri, hogy a leendő munkatárs alkalmas-e szakmailag a munka ellátására, és emberileg a beilleszkedésre. A próbamunka ellen főleg az álláskeresők ágálnak, hiszen azt gyakran ingyenmunkaként fogják fel. A próbamunka, vagy akár a próba munkanap eredménye viszont elvitathatatlan, hiszen a valós tudást és teljesítményt fogja feltehetően mutatni, azaz objektív, így mindkét fél számára segíti a döntést. Sok cég úgy gondolja, hogy elég, ha próbaidőt köt ki. Csakhogy onnantól, hogy a jogviszony létrejön a két fél között, már sok adminisztráció, bér- és járulékelszámolási és befizetési kötelezettség hárul a munkáltatóra, amit egy 2–4 órás, esetleg 1 napos próbamunkával meg tud spórolni. Az ellenállás ez ellen a kiválasztási eszköz ellen érthető akkor, ha a próbamunka elsősorban az ingyenmunkára irányul és nem a kiválasztást kívánja segíteni, ill. rendszeres és aránytalan.

Emberi erőforrás gazdálkodás

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 617 6

A könyv szerzői - több felsőoktatási intézmény (Eger, Gödöllő, Miskolc, Szeged és Pécs) HR iránt elkötelezett oktatói és kutatói - egy egységes, az emberi erőforrás gazdálkodással kapcsolatos felfogás bemutatását tűzték ki célul.

A kiadvány a nemzetközi és hazai sztenderdeknek megfelelő témaköröket mutatja be, de elsődleges célja, hogy az elmúlt években megjelenő új módszereket, fogalmakat, eszközöket és gyakorlatokat ismertesse. Egyes fejezetei önmagukban is értelmezhetőek, így a könyv alkalmas különböző oktatási intézmények különböző tantárgyainak oktatására is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/matiscsakne-emberi-eroforras-gazdalkodas//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave