Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog


Közszolgálati tisztségviselői intézményi tanács

A köztisztviselői/kormánytisztviselői intézményi tanács Magyarországon ismeretlen, bár a német–osztrák „Beamter-Rat” lényegében köztisztviselői tanács is, mivel ilyen tanácsok nemcsak a nem hatósági jellegű közintézményekben, hanem a hatóságoknál is működnek, mint az ott hatósági tevékenységet folytató hivatalnokok maguk választotta érdekvédelmi szervei. Helyes volna, ha a magyar jog is lehetővé tenné a közszolgálati tisztségviselő részére a köztisztviselői/kormánytisztviselői tanács intézményének a meghonosítását már csak azért is, mert a hatósági-közigazgatási intézményeknél dolgozó közalkalmazottak részére is meg kell alakítani a közalkalmazotti tanácsot. Ennek figyelembevételével minden egyes megyei ügyészségen megválasztásra kerül az ügyészségi alkalmazottak tanácsa, a megyei bíróságoknál pedig a bírósági alkalmazottaké, amely az üzemi tanácsnak felel meg. Az ügyészségi, illetve a bírósági alkalmazottak tanácsainak a küldöttei alkotják az össz üzemi tanácsnak megfelelő ügyészségi, illetve bírósági alkalmazottak országos tanácsát. Hasonló a helyzet a fegyveres testületek és a honvédség alkalmazottainak az esetében is. Megjegyzendő még, hogy a magyar jogban a közalkalmazotti tanács rendszernek ez a kettős szintje – ellentétben az üzemi tanács intézményeivel – törvényileg szabályozva nincs, csupán belső szabályzatok rögzítik, vagyis a gyakorlat alakította ki.

Európai és magyar összehasonlító kollektív munkajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 619 0

A munkaügyi kapcsolatok joga, vagyis a kollektív munkajog a munkajognak az a területe, amely arra hivatott, hogy a munkavállalói és a munkáltatói érdekvédelmi szervezetek között megegyezést létesítsen a munkabéke biztosítása érdelében. A munkabékétlenség és a munkaharc ugyanis a munkavégzés hatékonyságát rontja, ami végső soron a foglalkoztató vállalat csődjéhez vezethet. Ez pedig a munkavállalókat a munkahely elvesztésével sújtja. Tömeges előfordulása súlyos társadalomgazdasági és szociális krízishez vezethet. Ezt elkerülendő a jóléti állam szociális piacgazdasága egyfelől kialakította a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek közötti érdekegyeztetés és a két fél közötti kollektív szerződések rendszerét, amelynek résztvevője az állam is. Másfelől megalkotta az üzemi alkotmányon keresztül azt a participációs rendszert, amely arra irányul, hogy az egyes üzemek munkakollektívája az üzemi tanácson keresztül az üzembirtokossal együttműködve részt vegyen az üzemi kollektívát érintő munkavédelmi és munkavégzéssel kapcsolatos döntések meghozatalában és javaslataival segítse az üzemvezetést a gazdasági döntések meghozatalában.

A kiadvány összehasonlító jelleggel bemutatja, hogy a munkaügyi kapcsolatok terén a 2012. évi új munka törvénykönyve és az új közszolgálati törvény a korábbi hazai és a nyugat-európai szabályozáshoz képest mennyire szűkített és javaslatokat tesz arra, hogy mi lenne a munkabékét elősegítő gazdaságilag és szociálisan is a megfelelő megoldás a munkajognak ezen a területén. A kiadvány jól hasznosítható tankönyvként a jogi és a közgazdasági karok munka-, és szociális szakképzési ágainak alap- és mesterszakán.

Prof. Dr. Prugberger Tamás a Magyar Tudományos Akadémia doktora és a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja. A Miskolci Egyetem Állam-, és Jogtudományi Karának tanszékvezetője, az Agrár- és Munkajogi Tanszéken, valamint a Debreceni Egyetem Közgazdaságtudományi Karának gazdaságjogi tanszékén, aki egyúttal a Jogi Karon a munkajog tárgyvezetését is ellátta, és ma is professzor emerituszként mindkét egyetemen részt vesz a magyar és az európai munka-, valamint a szociális jog oktatásában. Számos könyve, könyvrészlete és tanulmánya jelent meg Magyarországon és külföldön egyaránt.

Dr. Nádas György tárgyvezető egyetemi docens a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Tudományos doktori fokozatát a felsőoktatási dolgozók munkaviszonyáról írt nemzetközi összehasonlító monográfiájával nyerte el. Mint munkajogi ügyekre szakosodott ügyvéd, publikációi elsősorban a bírói gyakorlat problémáinak elméleti feldolgozására összpontosulnak.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-kollektiv-munkajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave