Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A konzultációs tárgyalások időtartama az egyes országokban

Ami a konzultációs tárgyalások időtartamát illeti, ezen a téren az egyes nemzeti jogok az Irányelvet a következőképpen veszik figyelembe: A legtöbb európai uniós állam nagyobb létszám (többnyire 50 fő), vagy pedig egy nagyobb létszámú üzem (szintén többnyire 50 munkavállalót meghaladó létszám) meghatározott %-ának (általában 10% vagy annál több) tervbe vett elbocsátása esetén ex lege 30 napos gondolkodási és tárgyalási időt szab meg a felek részére, amit az illetékes munkaügyi hivatal 60 napra meghosszabbítani jogosult. A 10 és 50 fő közötti munkavállalói létszámú kisebb üzemekben van mód arra, hogy a munkaügyi hivatal a főszabályként érvényesülő 30 napos tárgyalási-konzultációs időtartamot lerövidítse. Az Európai Gazdasági Térség több államra az itt említett határidőket ex lege külön is tagolja. Így például Franciaországban 10 munkavállaló elbocsátása esetén 14 nap, 100 munkavállaló elküldése esetén 20 nap, 100–250 fő között 30 nap a gondolkodásra és konzultációra biztosított határidő. Ennél nagyobb tervbe vett elbocsátása esetén a tervezett létszámmal arányosan növekedve a 60 napot is elérheti. Ha a felmondási tilalommal egybekötött gondolkodási idő javaslat nélkül vagy olyan javaslatok adásával telik el, amelyeket a munkáltató elfogadni nem tud, az általa tervbe vett felmondásokat további 7 nap elteltével küldheti ki.557

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave