Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A munkavállaló részéről történő rendes felmondás

A munkavállaló részéről történő felmondást mind a korábbi, mind a mostani Mt. lényegében a nyugat-európai megoldások mintájára rendezi. A különbség csak az, hogy ellentétben a nyugat-európai államok többségével, a munkavállaló felmondása esetére megállapított lényegesen rövidebb felmondási idejével szemben az új Mt. 68. § (1) bekezdésében megállapított, már bemutatott felmondási időskála vonatkozik a munkavállaló felmondása esetére is. A felmondási idő a munkáltatónál eltöltött szolgálati évektől függően a munkavállalói felmondás esetében is a munkáltató részéről történő felmondással azonos. Vagyis mindkét esetben ugyanígy az itt említett törvényi szakaszt kell alkalmazni. A kiinduló elv tehát mindkét felmondás esetében az egyenlő elbírálás, a már bemutatott nyugat-európai szabályozáshoz hasonlóan. A munkavállaló is a felmondást írásban köteles közölni a munkáltatóval. A felmondást azonban – a munkáltatóval ellentétben – indokolni nem köteles, csak akkor, ha határozott időtartamra vonatkozó munkaviszonyt mond fel. A korábbi Mt. értelmében a munkavállaló felmondása esetén csak 30 napos felmondási határidő kötötte, kivéve, ha a felek másként nem egyeznek meg. A munkavállaló sem korábban, sem most a felmondási idő alatt a munkavégzés alól felmentést ex lege nem igényelhet. Közös megegyezéssel azonban a felmondási idő egy részére vagy egészére a munkavállaló mentesíthető a munkavégzés alól. Ha a munkavállaló a felmondási idő lejárta előtt hagyja ott munkahelyét, a dán joghoz hasonló jogkövetkezményekkel számolhat. A magyar jog annyiban tér el ettől, hogy a kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló másfél havi ilyen irányú, kollektív szerződéses rendezés esetében pedig a 3 havi átlagkeresetét (Mt. 101. §). A munkáltató részéről történő esetleges végkielégítés-fizetés a nyugat-európai joggal egyezően itt is szabad megegyezés tárgya lehet, bár még a gyakorlatban nem terjedt el.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave