Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


1. A munkaviszony megszűnése és megszüntetése általában

A munkaviszony-megszűnés és megszüntetés típusai és módozatai továbbra is a hagyományosak. Néhány lényeges változás azonban mindenütt bekövetkezett.
A határozott időre szóló munkaviszony a lengyeleknél mindkét részről felmondás nélkül, azonnali hatállyal megszüntethető, terhes nőknél azonban a munkaviszony a szülésig fennmarad. Ugyancsak a lengyel Mt. (Kodeks Pracy) értelmében terhes nőt, beteg vagy 3 évnél fiatalabb gyermekét egyedül nevelő munkavállalót érintő rendes és rendkívüli felmondást előzetesen az üzemi szakszervezet(ek)kel meg kell tárgyalni. A két hetet meg nem haladó próbaidőnél a felmondási idő 3 nap, míg a két hetet meghaladónál 2 hét. Másutt a munkaviszony-megszüntetés azonnali hatályú. A felmondási idő az összes szolgálati év számától függően 2 héttől 2 hónapig (Csehország), illetve 3 hónapig (Lengyelország), a következő hét, illetve hónap végéig tart. Horvátországban az 1–3 hónap közötti felmondási időt az életkor szerint állapítja meg az Mt. Míg másutt a felmentési idő csak néhány nap (pl. Lengyelország), addig Horvátországban az Mt. lehetőséget ad a teljes felmondási időre szóló munka alóli felmentésre, sőt a magyarhoz hasonló végkielégítésre.622 Végkielégítés német hatásra többnyire nincsen, kivéve Oroszországot, ahol, ha a munkaviszony rendes katonai szolgálatra történő behívás miatt szűnik meg, kétheti végkielégítés jár.
A munkáltató súlyos szerződésszegés esetén valamennyi államban a tudomásra jutástól számított 15 napon belül rendkívüli felmondással élhet, míg a munkavállaló csak bérkifizetési késedelem vagy a bérfizetés elmaradása esetén. Lengyelországban ezenkívül még akkor is, ha a munkáltató 15 napon belül nem tesz eleget a munkavállaló egészségügyileg indokoltan szükséges áthelyezési igényének. A cseh jogban a munkáltató a gyermekét egyedül nevelő szülővel és terhes nővel szemben rendkívüli felmondást akkor sem alkalmazhat, ha annak minden feltétele fennáll (durva munkafegyelem-sértés, 6 hónapot meghaladó szabadságvesztés-büntetés). Ez esetben csak rendes felmondás lehetséges.623
A balti államokban a munkaviszony rendes felmondásának mindkét részről csak alapos indok esetén és írásban kerülhet sor. Írásbeli forma szükséges a közös megegyezéssel történő megszüntetés esetében is. Amennyiben a munkavállalóra a munkaviszony megszüntetése nem róható fel, 2 hónaptól 6 hónapig terjedhető végkielégítésre jogosult a szolgálati idejétől függően. A maximális összeget 20 évi szolgálati idővel lehet elérni.624
622 Heka: 34. o.
623 Sieg: 513.; Kostecka (1994): 335.; Pürner: 45–46., 49.; Sredkova: 259–260.; Scharf: 47. o.
624 Kohl–Platzer: 49. o.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave