Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


2. Etikai eljárás

Bár etikai eljárás mostanában nincs, bevezetése azonban bármikor lehetséges. Ezért fontos az intézmény ismerete.
Az etikai vétség kategóriáját és az etikai eljárás intézményét az 58/A. § megalkotásával a Ktv. 2001. évi módosítása vezette be. Az idevonatkozó előírások képezték a Ktv. IV/A. fejezetét. Az etikai szabályokat a Köztisztviselői Etikai Kódex tartalmazta, amelyek megsértése esetén hivatalból vagy a sértett fél kérelmére indult meg az etikai eljárás. Az eljárást az etikai vétség elkövetésének a tudomásszerzésétől számított két hónapon belül (szubjektív határidő), de legfeljebb az elkövetéstől számított egy éven belül (objektív határidő) lehetett a munkáltató közigazgatási szervnél működő Etikai Bizottság előtt megindítani. Az eljárás megindítását az Etikai Bizottság elnöke rendelte el. A bizottsági eljárás nyilvános volt.
Az etikai szabályok megsértése esetén hozható bizottsági intézkedések a következők voltak: a) szóbeli figyelmeztetés, b) írásbeli figyelmeztetés, c) vezetői megbízás visszavonására irányuló javaslat, d) az elmarasztalás kihirdetése a munkáltató köztestület (közigazgatási szerv, hivatal stb.) köztisztviselői kollektívája előtt. A bizottsági eljárás kontradiktórius, amelyen az etikai vétséggel gyanúsított köztisztviselőt is meg kell hallgatni, lehetővé téve, hogy védekezését és bizonyítékait előterjeszthesse. Az etikai eljárás lefolytatásának határideje 30 nap. Ha a Bizottság a vezetői megbízás, illetve kinevezés visszavonását indítványozza, az indítványt meg kell küldeni a köztisztviselő munkáltatójának, aki a megbízás, illetve a kinevezés visszavonásáról jogosult dönteni. Az etikai eljárás a fegyelmi eljáráshoz hasonlóan viszonyult, miként a szabálysértési eljárás a büntetőeljáráshoz, az etikai marasztalás pedig olyanként a fegyelmi büntetéshez, mint amiként a szabálysértési bírság a büntetőjogi büntetéshez.
Magát az intézményt helyes volt bevezetni a közigazgatási visszaélések és korrupciós ügyek visszaszorítása érdekében.
Az etikai eljárást azonban a 2003. évi XLV. törvény hatályon kívül helyezte, ami azért hibás elgondolás, mert elősegíti a közszolgálati morál további süllyedését.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave