Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


A bedolgozói (házi) jogviszony

Ugyancsak az 1990. évi rendszerváltás előtt a kis- és könnyűiparban tevékenykedő állami vállalatok és ipari szövetkezetek alkalmazták az ún. háziipari bedolgozást. A háziipari bedolgozás egyik formája mind az állami vállalatoknál, mind az ipari szövetkezeteknél a vállalkozási jogviszony volt. A bedolgozó a megkötött vállalkozási szerződés alapján a feldolgozandó alapanyagot a megrendelőtől megkapja, aki abból a szerződésből meghatározott fajtájú, minőségű, mennyiségű terméket köteles előállítani. E szerződések az átadás és a kifizetés időpontját – de főleg az előbbiét – pontosan meghatározták. A megrendelő az átadott termékek után fizette ki a vállalkozási, illetve a munkadíjat, amiből selejt termelése esetén annak arányában a vállalkozási, illetve a munkadíjból levonásra került az átadott anyag értékének a selejtre eső része.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave