Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Olaszország854

A liberális rendszert követő EU-tagállamok esetében a vitában szereplő felek főszabályként maguk kérik fel a közvetítőt és egyúttal az egyeztetőbizottság, valamint ha vitájukat döntőbizottság elé akarják vinni, maguk gondoskodnak mind a két bizottság összeállításáról. Az egyeztető- és döntőbizottság elnökének személyében a vitatkozó feleknek egyetértésben meg kell állapodniuk, a bizottság munkavállalói és munkáltatói oldalon álló tagjait pedig a megállapodás szerinti egyenlő számarányban mindegyik fél maga választja ki és kéri fel. Ha a felek a bizottság összetételében, főleg az elnök személyében megállapodni nem tudnak, a megfelelő területi vagy országos szintű munkaügyi hivatal segítségét vehetik igénybe. Az ott lévő, a szakszervezetek és a munkáltatói érdekvédelmi szervezetek egyetértésével elkészített egyeztetői és arbitrátori listáról választhatnak a felek közös egyeztetéssel elnököt, a szakszervezeti listáról pedig a munkavállaló, a munkáltatói érdekvédelmi szervek által összeállított listáról pedig a munkáltató tudja kiválasztani a bizottság számára az ő oldalát képviselő tagját, illetve tagjait. Az egyeztetés és az arbitrálás e rendszerben fakultatív és kötetlen. Ez alól csak az üzemi tanács és a munkáltató között az együttdöntés tekintetében fennálló vita a kivétel, ahol kötelező az arbitrálás.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave