Nádas György, Prugberger Tamás

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog


Az üzemi alkotmány gondolata és az üzemitanács-rendszer lényege

A szakszervezeti általános érdekképviselet mellett a II. világháborút követően egyre erőteljesebbé vált az igény arra, hogy a közvetlen munkahelyek, az egyes üzemek munkavállalóinak is legyen olyan közvetlen képviselete, amely kizárólag az őket érintő problémákkal foglalkozik, és a munkahelyen jelentkező érdekeik képviseletére koncentrál. A szakszervezetek ugyanis az egyes üzemeken túlnéző általános ágazati és ágazatközi munkavállalói érdekvédelmi feladatokat látnak el, miközben az átfogó munkaügyi politika alakításának is részesévé válnak. Eközben egy sajátos – Max Weber által definiált – öncélú politikai és hivatali önmozgás is kialakul náluk, és ez kihat az alsó szintű vállalati-üzemi szakszervezeti képviseletre is. Az üzemi szakszervezeti képviselet ezért kettős elvárás előtt áll. Egyrészt teljesítenie kell a felső szakszervezeti szervek kívánságait, és követnie kell azok általános érdekvédelmi elgondolásait, amelyek érthetően az egyes üzemi problémákkal nem számolnak, másrészt figyelembe kell vennie az üzem személyzetének kívánságait is. Az egységes üzemi szakszervezeti képviselet ezenkívül azért is nehéz, mert egy-egy üzemben több szakszervezetnek is működik képviselete, amely megosztja a tagságot. Minden üzemi szakszervezeti képviselet a felülről kapott instrukciók alapján másként látja az üzemben dolgozók problémáit, érdekeit és érdekeinek képviseletét. Ez jelentősen gyengíti az üzemi érdekképviseletet.

Európai és magyar összehasonlító munka- és közszolgálati jog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 620 6

A hetedik kiadásban megjelenő mű a magyar munkajogi szabályozást középpontba állítva összehasonlító elemzést ad az európai országok hasonló szabályairól, az eltérések vagy a hasonlóságok indokairól. A könyv átdolgozását az új Munka Törvénykönyve, a közszolgálati törvény megalkotása és a közalkalmazotti törvény jelentős módosulása indokolta. A mű két alappillére az individuális munkajog (a munkaviszony szereplői és a munkaviszony tartalma), illetve a kollektív munkajog (kollektív szerződés, szakszervezet, üzemi tanács).

A könyv a jogi felsőoktatás tankönyve, de a feldolgozás teljessége és mélysége miatt e körön túlmutatva haszonnal forgathatják a munkajog gyakorlati szakemberei és a jogalkalmazók is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/prugberger-nadas-europai-es-magyar-osszehasonlito-munka-es-kozszolgalati-jog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave