Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Az előzetes korlátozás az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlatában

Az EJEE 10. cikke alapján az EJEB is foglalkozott az előzetes korlátozással kapcsolatos egyes kérdésekkel. Az Observer and Guardian v. the United Kingdom ügyben (no. 13585/88. 1991. november 26-i ítélet) a brit bíróságok előtt eljárt ügyész egy korlátozott tartamú és hatókörű ideiglenes intézkedéssel meggátolta, hogy a sajtóban megjelenhessenek olyan cikkek, amelyek egyébként más államokban már megjelentek, és az ügyész állítása szerint nemzetbiztonsági veszélyt jelentettek. Később ügyészi indítványra a tiltást kiterjesztették az egész médiára. Az EJEB megítélése szerint az első – korlátozott hatókörű és tartamú – előzetes korlátozás megfelelt a demokratikus társadalomban szükséges korlátozás feltételeinek, mivel a bíróság mérlegelése ésszerű volt. Az akkor még nem nyilvános információ közlése lehetetlenné tette volna a nemzetbiztonsági érdek védelmét, amely védelme érdekében az államnak joga van beavatkozni. Viszont az egész médiára kiterjesztett, állandósult ideiglenes intézkedés már nem állta ki a vizsgálat próbáját, mivel a kérdéses információk időközben az Egyesült Államokban amúgy is nyilvánosságra kerültek, s a beavatkozást immár csak a nemzetbiztonsági szolgálatok hatékonysága és reputációjának védelme indokolta – az EJEB szerint ez kevés volt ahhoz, hogy azokat a demokratikus társadalomban szükségesnek lehessen tekinteni.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave