Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


D) A Fratanoló v. Hungary ügy

A Vajnai döntést követő zavart jelzi Fratanoló János pécsi ügye is, akit szintén vörös csillag nyilvános viselése miatt ítéltek el első fokon még a Vajnai döntés előtt, majd annak ismeretében a Baranya Megyei Bíróság másodfokon felmentette (3.Bf.121/2008/5.). A másodfokú döntés megismételte a strasbourgi érvelést, és a vörös csillag többes jelentésére, illetve a vádlott békés szándékaira alapozva úgy vélte, a cselekményből hiányzott a társadalomra veszélyesség. A Pécsi Ítélőtábla jogerős harmadfokú döntése (Bhar.II.2/2010/4.) azonban újra megállapította a vádlott bűnösségét, és ezzel elutasította a strasbourgi döntésre való hivatkozást. A bíróság szerint a vörös csillagot a vádlott kabátján – különösen a televíziós riport alkalmával – bárki láthatta, így azok is, akik nem tudhattak arról, hogy a jelkép többes jelentése közül a vádlott melyiket fogadja el, illetve hirdeti ily módon. Ezáltal nincsen jelentősége annak, hogy Fratanoló nem a kommunista diktatúra, hanem a nemzetközi munkásmozgalom jelképét aggatta magára, és cselekménye társadalomra veszélyesnek minősült. Az ügy az EJEB előtt folytatódott, és a bíróság második szekciója a Fratanoló kontra Hungary ügyben (no. 29459/10. 2011. november 3-i ítélet) megerősítette a Vajnai ügyben kinyilvánított álláspontját, és marasztalta a magyar államot. A Nagykamara elutasította a magyar kormány fellebbezését, így a második szekció döntése jogerőre emelkedett. 376

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave