Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Általános áttekintés

A privacy (a magánszférához való jog) Robert Post szerint a társadalmi normarend része, amely biztosítja az egyén létezését, ugyanakkor a közösség fennmaradását is elősegíti, hiszen a közösséget önálló, autonóm egyének alkotják.441 A jog eszköztára – szerencsére, mondhatnók – képtelen arra, hogy a magánélettel összefüggő, valamennyi felmerülő kérdésre megnyugtató választ adjon. A modern társadalomban fokozatosan nyert elismerést a magánszféra védelme, Benjamin Constant már rosszallóan jegyzi meg a „régiek” és a „modernek” szabadságáról írt tanulmányában, a modern ember privát szférája ugyan minden korábbinál jobban védett, de eközben megfosztják őt a közösség ügyeinek eldöntésében való részvétel lehetőségeitől.442 A magánszférába a különböző jogrendszerek általában különböző jogokat is ʻértenek bele’, melyek hol nevesítve, hol nevesítés nélkül léteznek. Az amerikai privacy-felfogás az önrendelkezési jog bizonyos elemeit is idetartozónak tekinti, mint például az egyén saját teste feletti rendelkezési jogát (és ebből vezeti le például a jogot az abortuszhoz),443 az EJEB gyakorlata pedig egyfajta általános szabadságjog értelemben alkalmazza az EJEE 8. cikkét. A továbbiakban kizárólag azon problémákkal foglalkozunk, amelyek a magánszféra és a szólás-, valamint sajtószabadság lehetséges ütközőpontjait érintik.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave