Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A parlamenti nyilvánosság megteremtése

A Sajtó 1932. évben megjelent egyik számában Siklóssy László eképpen utalt a parlamenti nyilvánosságot egy évszázaddal korábban jellemző állapotokra: a „[r]égi magyar országgyűléseink nyilvánosságát úgy jellemezték, hogy az országgyűlési terembe minden kardviselő személy bemehet.”489 Az országgyűlési tudósítások centenáriumára írt művében Siklóssy röviden összefoglalta az 1820-as évektől kezdődően kialakuló és folyamatosan erősödő nyilvánosság megvalósulását. Eszerint a kezdeti időkben sajtótudósításokról nem beszélhetünk, mindössze egyes magánértesülésekhez lehetett csupán hozzájutni. Készültek ugyan irományok az országgyűlés üléseiről, azonban ezeket nem lehet hű, objektív feljegyzéseknek tekinteni. A teljesség igényének hiánya mellett a másik alapvető probléma ezekkel a naplókkal az volt, hogy az egyes üléseket követően hosszú idő – hónapok, akár évek – telt el, amíg ténylegesen megjelentek.490

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave