Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Elméleti alapok, a szabályozás indoka

A társadalom számára kiemelt jelentőségű események közvetítéséhez való hozzáférés a tartalomszabályozás egy speciális módja. Az AVMS irányelv alapján az EU tagállamai számára olyan intézkedések megtételére biztosít lehetőséget, amellyel kizárják azt, hogy bizonyos társadalom számára kiemelt jelentőségű eseményekkel kapcsolatban valamely – esetleg csak szűkebb körben hozzáférhető – médiaszolgáltató közvetítési monopóliumot szerezzen. A szabályozás annak köszönhetően született meg az irányelv 1997-es módosításával, hogy a nézők szűk köre által hozzáférhető, előfizetéses csatornák szerte Európában olyan kizárólagos szerződéseket kötöttek, amelyek kirekesztették a társadalom többségét a jelentős érdeklődésre számot tartó események figyelemmel kíséréséből. Az irányelv lehetővé teszi annak megtiltását, hogy a jelentős események megszerzett exkluzív közvetítési joga a közösség jelentős hányadát megfossza a tartalomhoz való hozzáféréstől, akár egyenes adásban, akár felvételről. A szabály létét ennek megfelelően a közönség bizonyos, szűk körben elismert hozzáférési joga vagy tájékozódáshoz való joga indokolja. Egy másik alapos ok is felfedezhető a szabály mögött: a nagy érdeklődést kiváltó események mindenki számára elérhetővé tétele ugyanis szimbolikus jelentőségű. A műsorszolgáltatás egykoron – a kevés választási lehetőség miatt mintegy a szükségből előnyt kovácsolva – azáltal járult hozzá a társadalmi kohézió növeléséhez, hogy közös, mindenki számára egyszerre átélhető élményeket nyújtott, amelyek aztán közös beszédtémát biztosítottak. Ma efféle közös élmény nehezebben teremthető meg, tekintettel a csatornák széles választékára. Egyes, közérdeklődéssel övezett események – például sportközvetítések – azonban még ma is képesek lehetnek a közösség egységbe forrasztására.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave