Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A közszolgálati médiaszolgáltatás helye a médiarendszerben

Amint azt korábban megállapítottuk, a közszolgálati médiaszolgáltatás a plurális médiarendszer megteremtésének egyik alapvető eszköze, vele szemben az európai alkotmányos rendszerek a belső pluralizmus megvalósítását követelik meg [→ 3.1. és 3.4.]. Az AB is ezen a nyomvonalon halad, amikor az általános tájékozódási jog (informáltsághoz való jog vagy az információk megszerzésének szabadsága) érvényesülése előfeltételének tekintette a közszolgálati médiumok létét, működését. Az AB e jogot azonosnak tekintette az Alkotmány 61. § (1) bekezdésében rögzített közérdekű adatok megismeréséhez fűződő joggal: „a közérdekű adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos alapjog biztosítása az állam alkotmányos kötelezettségévé teszi a közszolgálati műsor- és hírszolgáltatók folyamatos és zavartalan működtetését”.738 Az AB álláspontja e tekintetben nem teljesen koherens saját, más határozataiban kinyilvánított jogértelmezésével, amely alapján a „közérdekű adatok megismerésé”-nek joga az információszabadság szűkebb érvényű fogalmával, kizárólag az állami szervek átlátható működését előíró kötelezettséggel azonos.739 Ettől függetlenül megállapítható, hogy az európai hagyományok, a média jelenkori állapota, a nemzetközi jogi környezet, az Smtv.-ben nevesített tájékozódási jog és az Alaptörvényben meghatározott „demokratikus közvélemény” mind-mind megkövetelik, illetve lehetővé teszik az önálló közszolgálati médiarendszer létét.740

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave