Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Az Amszterdami jegyzőkönyv

A versenyjog alkalmazhatóságának határait az ún. Amszterdami jegyzőkönyv [→ 6.2.1.] és a Bizottság által 2001-ben kibocsátott, majd 2008-ban felülvizsgált és 2009-ben módosított Közszolgálati közlemény jelölte ki.751 Az Amszterdami jegyzőkönyv európai médiapolitikai jelentősége abban áll, hogy ugyan nem emelte ki a közszolgálati műsorszolgáltatást az EU versenyszabályai alól, ugyanakkor a közszolgálati szabályozási modellel szemben bizonyos kereteken belül és feltételek mellett toleranciát tanúsított a belső piacon. Näränen szerint „az Amszterdami Jegyzőkönyv (1997) szimbolikus fordulópontot jelentett: a neoliberális »piacosítás« híveinek ekkor szembe kellett nézniük a kulturális szempontok érvényesítőivel, és el kellett fogadniuk azt, hogy a közszolgálati műsorszolgáltatás továbbra is politikai támogatást élvez”.752 A tagállamokban történő közcélú műsorszolgáltatás rendszeréről szóló 1997-es Amszterdami jegyzőkönyv (EUMSz, 29. jegyzőkönyv) a következőket mondja ki:

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave