Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


Műsorszolgáltatási célú kapacitások szabad elosztásának elve és korlátai

A Hozzáférési irányelv 3. cikk (1) bekezdése – éppen a jelen fejezet tárgyát képező kivételek mellett – tiltja, hogy a tagállamok olyan korlátozásokat alkalmazzanak, amelyek megakadályozzák a vállalkozásokat abban, hogy egymás között a hozzáférésre vonatkozó műszaki és kereskedelmi megállapodásokról tárgyaljanak. Ezzel azokat a tagállami előírásokat is tiltja az irányelv, amelyek bármilyen módon korlátozzák a műsorterjesztőt a kapacitásainak elosztásában.807 A Keretirányelv (5) preambulumbekezdése ugyanakkor azt is leszögezi, hogy a szabályozási keret nem sérti közösségi vagy nemzeti szinten a kulturális és nyelvi sokszínűség előmozdítása, valamint a médiapluralizmus védelme érdekében hozott intézkedéseket. A Hozzáférési irányelv 3. cikk (2) bekezdése továbbá előírja, hogy az Egyetemes szolgáltatási irányelv 31. cikkének sérelme nélkül, a tagállamok nem tarthatnak fenn olyan jogi, illetve közigazgatási intézkedéseket, amelyek arra kötelezik az üzemeltetőket, hogy a hozzáférés vagy az összekapcsolás szolgáltatásakor különböző vállalkozásoknak egyenértékű szolgáltatásokat eltérő feltételek mellett nyújtsanak, és/vagy amelyek olyan kötelezettségeket állapítanak meg, amelyek nincsenek összefüggésben a ténylegesen nyújtott hozzáférési és összekapcsolási szolgáltatásokkal [l. alábbi A) pont] az Engedélyezési irányelv mellékletében rögzített feltételek sérelme nélkül. A fentiek alapján látható, hogy az irányelv korlátozza a tagállamokat abban, hogy a kapacitások elosztásánál meghatározott tartalmak előnyben részesítését írják elő a műsorerjesztőkre, illetve a ténylegesen nyújtott hozzáférési és összekapcsolási szolgáltatásokkal [l. alábbi A) pont] össze nem függő kötelezettségeket állapítsanak meg.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave