Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A digitális átállás szabályozása

A digitális televíziózás fenti technológiasemleges szabályozásán túl, a földfelszíni műsorszórást kivéve, az analógról digitálisra való átállás nem igényel állami szabályozási beavatkozást. A földfelszíni továbbítás esetében azonban a frekvencia szűkössége és a társadalompolitikai célok (szociális megfontolások, digitális szakadék csökkentése, teljes lefedettség, közszolgálati célok elérése) miatt ez szükséges volt. A földfelszíni analóg műsorszórás lekapcsolását az Európai Bizottság közösségi szinten koordinálta, ami tulajdonképpen az ajánlott lekapcsolási időpontok deklarálását, rögzítését jelenttette.856 A valódi kényszerítő erő a tagállamok számára az volt, hogy 2015. június 17-től megszűnik az analóg frekvenciák védettsége, ami praktikusan azt jelenti, hogy nem lett volna nyújtható ennél az időpontnál tovább üzembiztosan szolgáltatás az analóg műsorszórásra kijelölt frekvenciákon. A digitális átállásnak több előnye is volt. Egyrészt a földfelszíni platformon televíziózó nézők jobb minőségben, több csatornát nézhetnek, míg a technológia hatékony működése miatt a felszabaduló frekvenciákat (ún. digitális hozadék) olyan szolgáltatások nyújtására lehet biztosítani, mint pl. a szélessávú mobil szolgáltatások. Magyarországon az analóg földfelszíni műsorszóró hálózat lekapcsolására 2013-ban két ütemben került sor. Innentől kezdve a földfelszíni műsorszóró hálózat csak digitálisan továbbította a műsorjelet.

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave