Koltay András, Nyakas Levente (szerk.)

Magyar és európai médiajog


A TVWF irányelv

A piac egységét az audiovizuális területen megteremtő ágazati 89/552/EGK irányelv (TVWF irányelv) megszületése öt évet váratott magára. Az irányelv televíziózásra vonatkozó közös minimumszabályokat állapított meg az EK-n belül azzal, hogy – az irányelv alapvető célkitűzéseivel szemben nem álló – szigorúbb vagy részletesebb szabályok alkotásának lehetőségét meghagyta a tagállamoknak. A TVWF irányelv egyik vívmánya a joghatósági kérdések szabályozása, ugyanis kimondta, hogy mindig kell lennie egy tagállamnak (és csak egynek), amely jogosult és köteles eljárni az irányelv rendelkezéseinek végrehajtása tekintetében (2. cikk). A származási ország elve mellett (azaz, hogy egy adott televíziós műsorszolgáltató esetében annak az államnak a jogát kell alkalmazni, amelynek a joghatósága alá tartozik) ugyanakkor kimondta a vétel és a más tagállamból származó műsorok terjesztésének szabadságát, mellyel biztosította a szolgáltatásnyújtás szabadságát. További eredménye volt, hogy közös meghatározásokat hozott létre (pl. televíziós műsorszolgáltatás, reklám stb.), illetve közös minimumszabályokat fogalmazott meg a reklámozásra és szponzorálásra (mennyiségi és közzétételi szabályok), a kiskorúak és az emberi méltóság védelmére, a válaszadás jogára vonatkozóan. Külön érdemes kiemelni az európai audiovizuális iparág erősítését célzó protekcionista (kvóta-) szabályait, mely alapján televíziós műsorszolgáltatóknak adásidejük több mint 50 százalékát európai alkotások számára kellett fenntartaniuk, illetőleg adásidejük vagy költségvetésük 10 százalékát olyan európai alkotásokra szánniuk, melyeket tőlük független producerek állítanak elő [→ 8.4.1., 22.2.].

Magyar és európai médiajog

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 630 5

A könyv, mely átmenet a hagyományos tankönyvek és a kézikönyvek között, a média világának jogi szabályozását mutatja be. Áttekinti a média jogi hátterét, ugyanakkor útmutatóként szolgál a mindennapos jogi problémák kezeléséhez.

A média és így a médiajog világa a rendszerváltás óta eltelt időszak Magyarországán jelentősen átpolitizált területté vált, ahol a szellemi frontvonalak megmerevedni látszanak. A kötet szerzői hisznek abban, hogy a társadalomtudományokat, a jogtudományt és természetesen a médiajogot is lehet, sőt muszáj az objektivitás igényével, a napi pragmatikus érdekeknél perspektivikusabb látásmóddal szemlélni, és az egymás felé nyitott felfogások igenis összhangba hozhatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/koltay-nyakas-magyar-es-europai-mediajog//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave