Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A honvédelmi igazgatás és a honvédelem jogi szabályozása

A honvédelem (a hadügy) az állam létrejötte óta az elkülönült közhatalom legfontosabb tevékenysége volt.305 A premodern társadalmakban a közhatalom gyakorlása erősen differenciált volt. A központi főhatalom csak az abszolutizmus kialakulásától illette meg az államfőt, ekkor vált a honvédelem is az államfő kizárólagos kompetenciájává. Az abszolutizmust megelőző korban a szuverenitás decentralizálása következtében a hadügy is decentralizált volt. A katonai hatalmat a hűbéri láncolat különböző szintjein elhelyezkedő státuszokon lévők gyakorolták. A kor jogi rendszerében (főleg a feudális szokásjogban) ekkor is pontosan és aprólékosan megtalálható a honvédelem jogi szabályozásának három alapkérdése: a hadjáratokban való részvétel kötelezettsége és annak módja (ki, mennyi ideig, milyen kíséretet kiállítva köteles részt venni az uralkodó által meghirdetett hadjáratban), ki milyen mértékben köteles hozzájárulni a védelem költségeinek fedezéséhez, szokás szerint milyen jutalom és javadalmazás illeti meg a hadjáratban részt vevőket.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave