Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


Bíróságok igazgatása az Alaptörvény rendszerében

A korporatív rendszer tehát több tekintetben sem teljesen váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Elképzelhető volt, hogy a külső igazgatás visszakerül a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz, de nem ez történt. Az új Bszi. először egyszemélyi vezetés alá helyezte a bíróságok igazgatását, az OIT egykori bázisán létrehozott Országos Bírósági Hivatal elnökére, akinek hatáskörét a Velencei Bizottság kifogásai394 nyomán a választott Országos Bírói Tanács javára korlátozta az Országgyűlés. Az új megoldás így félkorporatívnak nevezhető. Működésének első éve nem teszi lehetővé az érdemi értékelést, de kijelenthető, hogy a Velencei Bizottság javaslatai nem a hatékonyság növelése irányába hatnak, holott az egyszemélyi vezetés a hatékonyság növelése irányába tett fontos lépés volt. Minden olyan döntést ugyanis, amely a megyei törvényszékek elnökeinek érdekeit sértheti, az Országos Bírói Tanács megkísérelhet megakadályozni, és erre esélye is van, ugyanis minden kérdésben nem lehet a Tanáccsal „szembemenni”. A megyei elnöki túlsúly, amelyet a korábbi OIT felkérésére felsőoktatási és más kutatóintézmények által elvégzett felmérések395 kritizáltak, részben megmaradt.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave