Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A tervezési szakasz közigazgatási vonatkozásai

A központi költségvetés előkészítésének (tervezésének) folyamatában első lépésként a Kormány – az államháztartásért felelős miniszter javaslata alapján – minden év március 31-ig meghatározza az ország gazdaságpolitikájának, és ezen belül pénzügyi politikájának, így különösen az államháztartás bevételi oldalát meghatározó adópolitikának, illetőleg az államháztartás kiadási oldalát meghatározó költségvetési politikának fő céljait és irányait. Kiemelt szempontként szerepel a pénzügyi politikai irányok meghatározása során, hogy az olyan mértékű költségvetésiegyenleg-célt rögzítsen, amely összhangban áll az Alaptörvényben meghatározott adósságkorlát-szabályokkal. Az Alaptörvény468 hatályos szövege akként rendelkezik, hogy: „Mindaddig, amíg az államadósság a teljes hazai össztermék felét meghaladja, az Országgyűlés csak olyan központi költségvetésről szóló törvényt fogadhat el, amely az államadósság a teljes hazai össztermékhez viszonyított arányának csökkentését tartalmazza.” Ezt az alkotmányos adósságkorlátot értelemszerűen már a költségvetés tervezési ciklusfázisában is szem előtt kell tartani. Az adósságkorlát-szabállyal adekvát egyenlegcél kialakítása mellett a pénzügyi politikai irányok tartalmazzák még a következő három évre szóló makrogazdasági prognózis alapvető mutatószámait, a jövedelemcentralizáció (az ún. centralizációs ráta), illetve a jövedelem-újraelosztás (az ún. újraelosztási hányad) tervezett mutatóit, valamint a kormányzat gazdaságpolitikai, szociálpolitikai stb. prioritásait.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave