Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A hazai nyilvántartások jogi szabályozása

Az állami működés feltételéül szolgáló magyarországi nyilvántartásokra vonatkozóan az Alaptörvény ugyan nem tartalmaz rendelkezést, de azok mindegyike magas szintű jogszabályon alapul. Miután az állami nyilvántartások rendkívül nagy száma miatt nincs reális lehetőség egy egységes, a nyilvántartások túlnyomó többségére kiterjedő hatályú, kódex jellegű nyilvántartási törvény megalkotására, a jogalkotó az egyes szakigazgatási területekre vonatkozó törvények keretein belül szabályozza az egyes nyilvántartásokat. A nyilvántartásokat rendező normák szabályozása bár megfelel a céloknak, de az egyes jogszabályok tartalma – a sokadik módosítás ellenére is – magán viseli a keletkezési idejének jellemzőit (ezek a jegyek a jogszabályok alkalmazhatóságát hátrányosan nem befolyásolják, de eltérő jogalkotói filozófiára és koncepcióra utalnak). A törvények – továbbá a végrehajtásukra kiadott rendeletek – jelentős része szerkezetileg megfelelően tagolt, tartalmazzák az alapfogalmakat, az értelmező rendelkezéseket, megtalálhatóak bennük az adatvédelemre vonatkozó rendelkezések is. A jogszabályok általában részletesen szabályozzák a szervezeti, a hatásköri és az illetékességi szabályokat, az eljárás rendjét, az adatbázisok forrásait, az adatokhoz való hozzáférés szabályait, jól elhatárolva a hozzáférési szinteket. A különböző nyilvántartásokra vonatkozó jogszabályok általános vizsgálatát követően és a gyakorlati tapasztalatokat áttekintve, levonható az a következtetés, hogy kétségtelenül érzékelhető egy jogalkotói törekvés az egységes, és egymással kommunikálni is képes, összehangolt nyilvántartási rendszer kiépítésére, azonban mindez a mai napig nem valósult meg.

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave