Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog I.

A szakigazgatás általános alapjai, nemzetközi összefüggései. Az állami alapfunkciók igazgatása


A társadalombiztosítási nyilvántartás

A társadalombiztosítás alapját egy össztársadalmi méretű kockázatvállalási közösség képezi, amelyben a foglalkoztatóknak és a jogosultaknak különféle jogcímeken kell hozzájárulniuk a tartalék képzéséhez, és ennek ellentételezéseként a rendszer kedvezményezettjei jogosultakká válnak különböző ellátások igénybevételére. Az állam által működtetett társadalombiztosítási rendszert időben jócskán megelőzték a munkavállalók és a munkáltatók által létrehozott segélyező pénztárak, különösen azokban a foglalkozási ágazatokban, ahol a munkavállalók fokozottan voltak kitéve életveszélynek, vagy balesetveszélynek. Például a XVI. századra általánosan elterjedtek az ún. bányatársládák,142 amelyeket önkormányzati alapon a bányászok működtettek és tartottak fenn a bányászok rendszeres befizetéseiből, valamint a munkáltatók hozzájárulásaiból. Betegség és munkaképtelenség esetén ezekből az alapokból nyújtottak segítséget a rászorultaknak. A kezdetben önkéntes alapon működő bányatársládák működtetését a XVIII. században kötelezővé tették, és a befizetési kötelezettséget minden munkacsoportra kiterjesztették, még az időszakosan foglalkoztatott napszámosoknak is kötelező volt belépni. Hátránya volt ezeknek a bányatársládáknak, hogy erősen kötődtek egy-egy munkáltatóhoz, így például másik munkáltatóhoz történő szerződés esetén a korábban megszerzett jogokat nem tudta „magával vinni” a munkavállaló (ezért például nyugbért csak akkor kaphatott, ha a megfelelő foglalkoztatási időtartamot az új munkáltatónál is elérte). A XIX. század közepétől a bányatársládákat – osztrák mintára – a bányatárspénztárak váltották fel, amelyek még hosszú évtizedekig, az akkorra már kiépített központosított rendszerrel párhuzamosan működtek. Az államok által szervezett, központosított társadalombiztosítási intézmények elsősorban azokban az államokban alakultak ki, amelyek élen jártak az ipari termelésben (például Németország, Svédország, Anglia).

Közigazgatási jog I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 623 7

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave