Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog II.

Gazdasági közigazgatás, infrastruktúra igazgatás


A jogi szabályozás rendszere

Az építési ágazatra – mint arra a történeti részben már utaltunk – tradicionálisan jellemző az ágazati kódex léte. A hazai, jelenleg hatályos ágazati kódex, az Étv. átfogó, ámde – a kizárólagos törvényhozási tárgyak (pl. tulajdonhoz való jogot korlátozó rendelkezések) kivételével – alapvetően keretjellegű szabályozást tartalmaz. A kódex szabta keretek között egy horizontálisan és vertikálisan egyaránt széttagolt szabályozás jellemzi az ágazatot. Vertikálisan tagolt, mert törvények, kormányrendeletek, miniszteri rendeletek és önkormányzati rendeletek széles köre tartalmaz építési szabályokat. A horizontális tagoltság pedig abból adódik, hogy nemcsak az építési ágazatba tartozó jogszabályokban vannak az építési tevékenységgel összefüggő, építési tevékenységet befolyásoló magatartási szabályok, hanem más ágazati joganyagok is szabályoznak ilyen viszonyokat (pl. a közlekedési, hírközlési, környezetvédelmi, honvédelmi, területfejlesztési jog, a kulturális örökségvédelem joga, az energiajog, a bányajog, vízjog stb.).

Közigazgatási jog II.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 624 4

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-ii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave