Lapsánszky András (szerk.)

Közigazgatási jog III.

Humán közszolgáltatások igazgatása


A kiegyezés utáni időszak szabályozása 1945-ig

Az első magyar népoktatási törvény 1868-ban született meg,153 amelynek előzménye az 1848-as törvényhozás időszaka volt. Az 1848. évi XI. tc. indukálta a magyar közoktatási rendszer kiépítését, és elrendelte a közoktatás közadókból történő finanszírozását. Eötvös már ekkor az országgyűlés elé terjesztette a népoktatás rendezéséről szóló törvényjavaslatát, amely az állam feladatát két célban határozta meg: egyrészt gondoskodjon arról, hogy valamennyi helyiségben legyenek népiskolák, másrészt ellenőrizze a tankötelezettség betartását. A tankötelezettség alsó határa 6 év volt, a felső a fiúknál 12 év, míg a lányoknál 10 év. Az oktatás nyelve a község lakossága többségének anyanyelve, a kötelező tárgyak között az írás, olvasás, számolás, természettan, természetleírás, hazai történelem és földrajz, polgári jogok és kötelességek, testgyakorlás, éneklés szerepeltek, ám a vallástan nem tartozott ide. A törvényjavaslatot a felsőház ekkor még nem fogadta el.154

Közigazgatási jog III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 625 1

A könyv megalkotásakor a szerzők és a kiadó kettős célt tűzött ki maga elé. E könyv egyrészt tankönyv, amely összefoglalja a közigazgatási jog különös részét, az egyes ágazatok joganyagát. Másrészt a mű szakkönyvi célzattal, tartalommal is készült, azaz a könyvben szereplő kiemelt szakigazgatási területekkel foglalkozó szakemberek számára is fontos és elméleti jelentőségű ismeretanyagot közvetít.

E szakkönyvi jelleget szolgálják a könyvben az összehasonlító és a történeti elemzések, illetve a lehetséges szabályozási módszerek, modellek, alapvető jogintézmények és fogalmi keretek elemzései.

Oktatási szempontból nézve pedig a könyv sajátossága, hogy alapvetően nem a vonatkozó jogszabályok leírását, puszta ismertetését tartalmazza, hanem az adott ágazat általános jellemzőit foglalja össze: a közigazgatási beavatkozás okait, indokait, szükségességét, történetét, nemzetközi (különösen Európai Uniós) összefüggéseit, illetve a szabályozás lehetséges módszereit, modelljeit.

A hazai jogi karok közigazgatási jogi tanszékei, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem összefogásában készült.

A könyv három kötetben jelenik meg, egyes kötetei a szakigazgatási ágazatokat tematikus csoportosításban tárgyalják.

- Az első kötet a szakigazgatási jog alapjait és az állami alapfunkciókat,

- a második kötet a gazdaságot és infrastruktúrát,

- a harmadik kötet pedig a humánigazgatást érintő területeket tárgyalja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lapsanszky-kozigazgatasi-jog-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave