Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


Alkotmány

Az európai országok alkotmányai és alkotmányozási folyamatai eltérőek. A politikai közösség együttélésének, az állam struktúrájának és működési rendjének legfontosabb dokumentumaként írott alkotmányokról beszélhetünk az európai tagállamok nagy részében. Kivételként tekinthetünk Nagy-Britanniára, ahol írott alkotmány hiányában a precedensjog érvényesül. Az írott alkotmányok rendelkeznek a kormányzati modellekről, amelyek főbb típusai szerint lehet alkotmányos parlamentáris monarchia (például Nagy-Britannia, Hollandia, Spanyolország), parlamentáris köztársaság (például Németország, Ausztria, Magyarország), félprezidenciális rendszer (Franciaország), valamint kollegiális kormányzat (Svájc). Az alkotmányban lefektetett viszonyok határozzák meg az államhatalmi ágak közötti viszonyrendszert is, amely alapjaiban határozza meg az adott országra érvényes alkotmányos közpolitikai mozgásteret, valamint a meghatározó intézményi együtthatásokat. Az európai parlamentáris modellben általánosan jellemző, hogy a kormányok komoly politikai hatalommal és befolyással rendelkeznek, mivel a törvényhozás és a végrehajtás politikai értelemben fuzionál – ez alól persze kivétel a félprezidenciális francia modell speciális kohabitációs időszakai vagy parlamentáris modellnél a kisebbségi kormányzás speciális esetei (ezekről részletesen később). Persze a két hatalmi ág közjogi értelemben továbbra is élesen elkülönül a parlamentáris rendszerekben, a fúzió kifejezetten politikai értelmű.

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave