Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


A „közjó” fogalom alkalmazása a gyakorlatban

A közjó (public good, bonum communae) elvont fogalma helyett Kruschke és Jackson a közérdek (public interest) kifejezést használja a következő értelemben: „A közérdek koncepciója azt állítja, hogy létezik egy átfogó közösségi vagy nemzeti jó szemben a szűk vagy speciális érdekekkel. A közérdek azt fejezi ki, hogy a közösségi politikát alakító emberek többségének közös az érdeke: mindenki jólétét szolgálni, nem pedig kevesekét.”402 A szerzőpáros a definíciót követően a közérdek fogalma hasznosságának, gyakorlati alkalmazásának területét is megszabja. Állításuk szerint a közérdek fogalma a szakpolitikai döntések, folyamatok jobb megértését, értékelését szolgálja. Elsősorban arra az ellenőrző kérdésre ad választ, hogy érdemes-e egyáltalán erőfeszítéseket tenni az adott szakpolitikai cél elérése érdekében. Természetesen önmagában, mechanikus módon nem alkalmazható a közérdekkel való összemérés minden szakpolitikai törekvés megítélésére, hiszen a gyakorlatban felmerül annak a kérdése, hogyan mérjük az adott intézkedés közérdeknek való megfelelését, hogyan állapítjuk meg, hogy a többség valóban óhajtja-e azt, amit közérdeknek vélünk, a vélt közérdek racionális-e, igazságos-e, elfogadható-e stb. Mindazonáltal a szerzők kimondottan javasolják a szakpolitikai törekvések értékelésébe bevonni a közérdekkel való összemérést mint a társadalommal szembeni jóakarat és felelősség érvényre juttatásának eszközét.403

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave