Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


A közpolitika-alkotás folyamata és a közpolitikai ciklus

A közpolitika következő ismertetésre kerülő kiemelkedő fogalma és folyamata a közpolitika-alkotás, de nevezhetjük közpolitikai folyamatnak is: az ügyek menedzselése a probléma felszínre kerülésétől kezdve a közpolitikai döntéshozatalon át egészen az utólagos átfogó értékelésig, adott esetben korrekcióig, így adva egy teljes közpolitikai ciklust (policy cycle). A közpolitika-alkotás terminus technicusra a munkáspárti Blair-adminisztráció az ezredforduló környékén egy hivatalos közpolitikai tanulmányban a következő definíciót igyekezett adni: „…folyamat, amely révén a kormányzat a saját politikai vízióit igyekszik konkrét cselekvési programokra, akciókra lefordítani az óhajtott célok, társadalmi hatások megvalósítása érdekében.”54

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave