Gönczöl Katalin, Kerezsi Klára, Korinek László, Lévay Miklós (szerk.)

Kriminológia - szakkriminológia


Mit nyerünk és mit veszítünk? A vagyon elleni bűnözés társadalmi szintű értékelése. A bűnözés, mint társadalmi jövedelem-újraelosztó rendszer bemutatása. Az okozott kár megítélése társadalmi szempontból. A bűnözés által indukált gazdasági fejlődés

A bűnözés és különösképpen a vagyon elleni és a gazdasági bűnözés más képet mutat, ha gazdasági, makrogazdasági, társadalmi léptékben vizsgáljuk. Első megközelítésben makroszinten a vagyon elleni bűncselekmények csupán a vagyon egy részének újraelosztását jelentik. Azt, hogy jelentős átcsoportosításról van szó, az okozott kár nagysága jelzi, ami 2004-ben 62 milliárd forint volt. Az „átcsoportosítás” társadalmi szempontból még hasznos is lehetne, hiszen olyanoktól kerülnek vagyontárgyak az elkövetőkhöz, akiknek van, és feltehetően azért veszik el, mert nekik nincs. Társadalmi szempontból közömbös, hogy valamely vagyontárgy vagy pénzeszköz A-nak, vagy B-nek a tulajdonában van, egyedül az számít, hogy hogyan hasznosul. Amennyiben a bűnelkövetők jobban hasznosítanák a megszerzett vagyont, mint áldozataik, akkor éppenséggel nem tiltani, hanem támogatni kellene a nemzeti összvagyon növelésének ezt a módját. A problémát az okozza, hogy a jobban hasznosításra nincs semmiféle garancia és az átcsoportosítás költségekkel jár. A bűnözés tranzakciós költségei rendkívül magasak, ami azt eredményezi, hogy az áldozatok veszteségei jóval nagyobbak, mint az elkövetők által elérhető nyereség. Nem csak arról van szó, hogy az orgazda kevesebbet fizet a lopott tárgyakért, mint azok valódi értéke, hanem arról, hogy a bűnözői társadalom együttes nyeresége, a tolvaj, az orgazda és egyéb résztvevők összesített jövedelme is alatta marad az okozott kár értékének. (A pénzben nem kifejezhető, vagy nem megjelenő erkölcsi kártól az egyszerűség kedvéért eltekintünk.)

Kriminológia - szakkriminológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 627 5

Tankönyvünk alapvető célja a felsőoktatási hallgatók számára a kriminológia egésze, illetve egyes területei ismeretanyagának szakszerű, ugyanakkor közérthető és az olvasó számára is élvezetes bemutatása. Szerzőink az ismeretközlés és az ismeretek értelmezésének szándékával írták a kötet három nagy egységét és számtalan fejezetét. Ha az egyes témakörök ezt lehetővé teszik, akkor a szerzők - problémafelvetésként - egy-egy jogesettel vagy "hétköznapi történettel" vezetik be a tananyagrészt, és ezek után bontják ki az adott fejezetet. Amennyiben az egyes témakörök indokolják, az olvasó nemcsak utalást talál az adott tárgykör nemzetközi dokumentumaira [pl. ENSZ, Európa Tanács, Európai Unió, valamint más nemzetközi szervezetek (pl. OECD) egyezményei, ajánlásai, egyéb iránymutatásai], hanem azok kriminológiai szempontból lényeges tételeit a tankönyv minden része ismerteti is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gonczol-kerezsi-korinek-levay-kriminologia-szakkriminologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave