Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


A bűncselekmény fogalmának differenciálása

A bűncselekmény a büntető törvénykönyvben általános jogi fogalomként jelenik meg. A valóságban elkövetett bűncselekmények jellege, veszélyessége, erkölcsi és jogi megítélése azonban igen jelentősen eltérő. Vannak nagyon súlyos, közepesen súlyos és enyhe megítélést maguk után vonó bűncselekmények. A közfelfogás, a mindennapi szóhasználat is élesen különbséget tesz például a becsületsértés és az emberölés, vagy egy kisebb értékre elkövetett lopás és egy több milliós kárt okozó gazdasági visszaélés között. Ezt a megkülönböztetést a törvénynek valamilyen módon tükröznie kell. A társadalmi tapasztalatok, az etikai és kulturális hagyományok figyelembevételével alakult ki az európai jogrendszerekben a bűncselekmény fogalmának differenciálása, amelynek jogtechnikai megoldása a bűncselekmény súly szerinti felosztása. Eszerint a bűncselekmények különböző ismérvek alapján feloszthatók, és a felosztásnak meghatározott jogi következményei vannak. A felosztás alapja rendszerint az adott bűncselekmény tárgyi súlyát – jellegét, társadalomra veszélyességét – legjobban kifejező törvényi büntetési tétel. A bűncselekmények súly szerinti felosztása rendszerint a büntetőtörvénykönyv általános rendelkezései között jelenik meg tételes szabály formájában, jogi következményei pedig az Általános Rész különböző rendelkezéseiben, esetleg más jogszabályokban, mint például a büntetőeljárásról és a büntetés-végrehajtásról rendelkező törvényekben.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave