Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


A Csemegi-kódex és novellái

A szabadságharc bukását követően, 1852-ben a neoabszolutizmus hatályon kívül helyezi a magyar büntetőjogot, és az osztrák büntető törvénykönyvet lépteti életbe. A politikai kiegyezés előjeleként 1861-ben az Országbírói Értekezlet Ideiglenes Törvénykezési Szabályai visszaállítják az 1848 előtti büntető törvénykönyvek hatályát, mellőzve azonban a rendi különbségeket és a testi büntetések alkalmazását. Az átfogó büntető kódex hiánya és a 48 előtti feudális, elavult magyar joggyakorlathoz való visszatérés folytán kialakult helyzetben jelentős hatása volt Pauler Tivadar, a pesti egyetem tanárának több kiadásban megjelentetett „Büntetőjogtan” című kétkötetes kézikönyvének (3. kiad. Bp. 1872–1873). Ebben Pauler egyrészt a magyar büntetőbírói gyakorlatra és az 1843. évi javaslatra, másrészt pedig a német észjogi iskola tanaira és az osztrák büntető törvénykönyvre támaszkodva, a büntetőjogi ismereteknek olyan szerencsés kompilációját hozta létre, amely egyszerre szolgált jogszabályként, kommentárként és tankönyvként.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave