Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Egyesítő elméletek

Mint az előzőkben láttuk, mind az abszolút, mind a relatív büntetések joggal bírálhatók abból a szempontból, hogy szélsőségesek és egyoldalúak. Gyakorlati értékük éppen ezért kétséges. Ez magyarázza, hogy a 19. századvégi, de különösen a 20. század irodalmában erős a tendencia a büntetési célok pluralizmusát hirdető egyesítő vagy vegyes elméletek kidolgozására. Lényegük a történetileg jól ismert büntetési célok egységbe foglalása oly módon, hogy az igazságosság, a hasznosság és a szükségesség alapelvei egymást kiegészítsék. Megegyeznek abban, hogy a büntetés célját nem szabad egyoldalúan felfogni és egyetlen elvre visszavezetni. Az igazságosság elve erkölcsi, a szükségesség és a hasznosság elve pedig reális szempontból igazolja a büntetést. Végső soron a büntetés lényegét az igazságos megtorlásban, a büntetés célját pedig az újabb bűncselekmény megelőzésében jelölik meg.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave