Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


A jogállami büntetőjog alapelvei

Büntetőjogi alapelveknek nevezzük azokat az általános tételeket, elvi követelményeket, amelyek áthatják a büntetőjogi szabályok rendszerének egészét. Részben magyarázzák, sok esetben meghatározzák a büntetőjogi rendelkezéseket, illetve a rendelkezések összefüggéseit. Ez a jellegzetességük abból fakad, hogy történeti kialakulásuk nem a jogban, sőt nem is annyira a büntetőjog-tudományban keresendő, mint inkább a büntetőjogot meghatározó társadalmi, politikai és kulturális tényezőkben. Első megjelenési formájuk rendszerint a 18. századi, a liberális polgári társadalom kialakulását előkészítő szellemi átalakulásban, az angol és francia filozófusok, gondolkodók írásaiban keresendők. A mindenféle önkénytől mentes igazságszolgáltatással szemben fogalmazódik meg az emberi szabadság egyik alaptétele, amelyet a francia forradalom kezdetén, 1789-ben az Emberi és Polgári Jogok Nyilatkozata abban a tételben fogalmaz meg, hogy amit nem tilt a törvény, azt nem lehet büntetni.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave