Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Az előzetes fogvatartás és a házi őrizet beszámítása

A gyakorlatban gyakran előfordul, hogy a büntetőeljárás kezdetétől őrizetben (1998. évi XIX. törvény – Be. 126. §), majd előzetes letartóztatásban (Be. 129. §) van az elkövető. Ez utóbbi kényszerintézkedés az elkövető személyi szabadságának – akár hosszabb idejű – teljes megfosztásával járhat együtt úgy, hogy közben él az ártatlanság vélelme, és még nincs olyan bírósági döntés, mely kimondaná az elkövető felelősségét. Ugyanakkor az eljárásjog egyik alaptétele, hogy az előzetes letartóztatás nem lehet előrehozott büntetés, noha az így fogvatartott személyek sok szempontból rosszabb helyzetben vannak, mint jogerősen elítélt társaik (munkáltatás, látogató fogadása, saját ruha használata…). Épp ezért fontos garanciális, méltányossági és emberi jogi kérdés, hogyha az elítéltet utóbb bűnösnek mondja ki a bíróság, akkor az őrizetben, illetve az előzetes letartóztatásban töltött időt a kiszabott büntetésbe számítsa be.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave