Csemáné Váradi Erika, Görgényi Ilona, Gula József, Horváth Tibor, Jacsó Judit, Lévay Miklós, Sántha Ferenc

Magyar büntetőjog - általános rész


Az időbeli hatály és a keretdiszpozíció

A Btk. 2. §-a alkalmazása szempontjából külön megítélést igényel a keretdiszpozíció tartalmát kitevő más jogágazatbeli jogszabály változása. Világos, hogy ha a keretdiszpozícióban kifejezésre jutó büntetőjogi védelem, illetve annak mértéke változik kedvezőbbre, az feltétlenül az enyhébb törvény alkalmazását vonja maga után. Más a helyzet, ha a kedvezőbb változás csak a keretdiszpozíció tartalmát jelentő más jogágazatbeli, rendszerint alacsonyabb rendű jogszabályt érintette, de a büntetőjogi szabály változatlan. A korábbi bírói gyakorlat tagadta az ilyen jogváltozás visszaható hatását. Az egységes jogalkalmazás érdekében a Legfelsőbb Bíróság 1/1999. BJE határozata elvi éllel kimondta: „Ha a Btk. Különös Részének valamely rendelkezése ún. keretdiszpozíció, és az annak keretét kitöltő jogszabályi rendelkezésekben a bűncselekmény elkövetése után olyan mérvű változás következik be, amely a kötelezettség megszüntetésével vagy a tilalom feloldásával az addigi büntetőjogi védelmet megszünteti, e változás – a meghatározott időre szóló jogszabályok kivételével – a Btk. 2. §-ának második mondatára figyelemmel az elbíráláshoz hatályban lévő büntetőjogi szabályozás visszaható hatályú alkalmazását alapozza meg.” Hozzá kell azonban tenni: ha a jogszabályi változás csak a keretdiszpozíció tartalmát kitevő más jogágazatbeli jogszabályt érintette, de magát a büntetőjogi védelmet vagy annak mértékét nem, a visszaható hatályról továbbra sem beszélhetünk.

Magyar büntetőjog - általános rész

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 295 628 2

A Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvényt hatálybalépése óta több mint ötven törvény és számos alkotmánybírósági határozat módosította. Emellett több, különböző tárgykörben alkotott törvény is tartalmaz a Btk. Általános Részét érintő és módosító szabályokat. A számos változás ellenére az Általános Rész megőrizte eredeti szerkezetét, ugyanakkor a benne szabályozott joganyag jelentősen felduzzadt.

Ezt a hatályos joganyagot tárgyalja a Kiadó büntetőjogi témájú könyveinek legújabb kötete. A tankönyv a korszerű egyetemi oktatás követelményeinek megfelelően követi az Általános Rész szerkezetét, emellett nagy hangsúlyt fektet a magyar büntetőjog-tudomány kialakulására és eredményeire. Feldolgozza továbbá a bírói gyakorlat legjelentősebb döntéseit, jogegységi határozatait, a büntető kollégium döntéseit és elvi jelentőségű döntéseket is, és nagy figyelmet fordít az Alkotmánybíróság határozataira.

A tankönyvet elsősorban az egyetemi jogi felsőoktatásban résztvevőknek ajánljuk, de bízunk abban, hogy a joggyakorlatban működő, szakterületük anyagával lépést tartani kívánó jogászok is haszonnal forgathatják.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gorgenyi-levay-gula-horvath-jacso-santha-csemane-magyar-buntetojog-altalanos-resz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave