Poór József

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben


A GE átszervezési tervei

A kemény európai üzleti környezet és a globalizáció még a felvásárláskor vártnál is gyorsabb változásokat kívánt a szervezetben, az emberekben és a kultúrában. Bár számos érdekütközést és kemény vitákat tapasztaltak, az emberek nyitottak voltak a változásokra, mert volt jövőképük, gyakran informálták őket az üzleti célkitűzésekről és eredményekről. Ebben a konkrét esetben a változások kezdeti évei a felvásárlástól 1994-ig, több mint öt évig tartottak. Ma a cég kimagaslóan sikeres. A növekedés és stabilitás szakaszába érkezett. A GE az esetben leírt időszakban sikeresen tanult a Tungsram gyakorlatából (DowlingWelch, 2004). A megfelelő személyzetmenedzselés jelentősen hozzájárult a sikeres átmenethez és a vállalkozás jövedelmezővé válásához.

Nemzetköziesedés és globalizáció az emberi erőforrás menedzsmentben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 632 9

A nemzetköziesedés és globalizáció nagyon sokféle módon befolyásolja a cégek tevékenységét. A magyar gazdaságban több mint 30 000 külföldi tulajdonú leányvállalat van, amelyeknél közel 600 000 fő dolgozik.

Ma már számos magyar tulajdonú cég is indult el a nemzetköziesedés útján. Ezek a jelenségek egyaránt fontossá teszik e vállalatok HR gyakorlatának megismerését. A könyv olvasói megismerhetik azokat a leglényegesebb elgondolásokat és gyakorlatokat, amelyek napjaink válsággal sújtott körülményei között a nemzetközi cégeknél hazánkban és a kelet-európai régióban megfigyelhető.

Hivatkozás: https://mersz.hu/poor-nemzetkoziesedes-es-globalizacio-az-emberi-eroforras-menedzsmentben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave